Çocuklarda kış griplerine dikkat!

Özel Medigüneş Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zehra Tiryaki, üst solunum yolu hastalıklarının soğuk havaların başlamasıyla artarak devam ettiğini, özellikle okulların açılması insanların kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla bulunmasıyla salgınlara yol açacağını söyledi.

Dr.Tiryaki “Bu durumdan ise en çok bebekler ve küçük çocuklar etkilenmektedir. Rhinovirüs, parainfluenza virüs, RSV virüs, İnfluenza virüs bu aylarda gördüğümüz en çok viral enfeksiyonlardır. Çocuklarda halsizlik başağrısı, ateş, boğaz ağrısı kas ağrısı öksürük yakınmaları yapar. Bebeklerde burun tıkanıklığı emmede isteksizlik burun akıntısı şikayetleri görülür. Özellikle enfeksiyonun 3. Ve 4. günlerinde bronşit zatürre gibi hastalıklara yol açabilir.”

“Hastalık virüsle enfekte kişilerin sekresyonları ile yayılır” diyen Dr.Tiryaki “Hastalıktan korunmada kalabalık ortamlardan uzak durmak, hasta kişilerin özellikle çocukların yanında maske takması, çocukları bol sıvı ve sağlıklı gıdalarla beslemek, katkılı gıdalardan uzak tutmak etkilidir. Virüs enfeksiyonlarının spesifik tedavisi yoktur.  Semptomatik tedavide parasetamol ağrı kesici bol burun temizliği bol sıvı ve sağlıklı beslenme dinlenme önemlidir. Düşmeyen yüksek ateş hırıltılı balgamlı öksürük, beslenememe gibi durumlarda gecikmeden doktora başvurulmalıdır” diye konuştu.

Scroll to Top