Yırtılan aort damarı, Medigüneş’te onarıldı

Aort damarı yırtılan ve hayati riski bulunan 64 yaşındaki Mehmet Ertürk, Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ahmet Ünlü tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuştu.
Manisa’nın Alaşehir İlçesine bağlı Soğuksu Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Ertürk, bayılma şikayetiyle gittiği hastaneden, Salihli Özel Medigüneş Hastanesi’ne sevk edildi. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Ünlü tarafından yapılan tetkikleri sonucunda aort direksiyonu (Aort damar yırtılması) tanısı konularak acil olarak operasyona alındı. Uzun süren başarılı bir ameliyat ile yırtılan aort damarı yapay damar ile değiştirildi. Yoğun bakım ve servis takipleri sorunsuz seyreden hasta ameliyattan 12. Günün sonunda sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

“Aort anevrizması damar çapının normalden daha büyük hale gelmesi ve damar duvarının zayıflaması anlamına gelir” diyen Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Ünlü “Bir süre sonra zayıflayan damarda yırtılma ve iç kanama gelişir. Bazı hastalarda kanama damar dışına olmadan, duvar katları arasında, neredeyse tüm damar boyunca ilerleyerek tüm organları etkileyen aort direksiyonu dediğimiz çok daha komplike bir durum gelişebilir. Yine iç kanama nedeniyle ölüm riski son derece yüksek olan bu duruma acil olarak cerrahi müdahale gerekir. Bu nedenle aort anevrizması tanısı alan ve henüz cerrahi müdahale sınırına gelmeyen hastaların kontrollerini aksatmamaları çok önemlidir. Özellikle ailesinde aort anevrizma veya diseksiyon hikayesi olanların, bir Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanına muayene olmaları akılda tutulmalıdır” dedi.

Aort damarı yırtılan Mehmet Ertürk ise ölü gittiği hastaneden, diri çıktığını ifade ederek “Kalbim sıkıştı hemen hastaneye gittim. Hastaneye gittiğimde zaten ben ölü vaziyetteydim. Pek hatırlamıyorum ama anjiyo olacağımı hatırlıyorum. Zaten anjiyo olmuşum, diğer tetkikleri yapmışlar. Dr. Ahmet Ünlü ameliyata karar vermiş. Ameliyatım çok uzun sürdü. Sağ olsun ölü gittim, diri çıktım hastaneden. Aort damarımda yırtık varmış. Çok tehlikeli bir yerdeymiş. Doktorumuzun tecrübesi sayesinde başarı bir ameliyat geçirdim. Ameliyattan çıktıktan sonra süreç iyi geçti. Şuanda çok iyim, hiç ağrım yok. Dışarı çıkmaya, yürümeye başladım. Doktorum Ahmet Ünlü ve ekibine sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Scroll to Top