İnme kalp krizinde olduğu gibi bir krizdir

Salihli ve Bölgesine güçlü hekim kadrosuyla hizmet veren Özel Medigüneş Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzman Doktor Ozan Sagut, inmenin kalp krizinde olduğu gibi bir kriz olduğunu söyledi.

 “İnme, tıptaki tüm gelişmelere rağmen en önemli sağlık sorunlarından birisidir” diyen Dr.Sagut “Beynin bir bölgesinde kan akımının engellenmesi ya da kan damarlarından kanın dışarı sızması sonucu beyin dokusunda oluşan hasar nedeniyle ortaya çıkan ani başlangıçlı bir hastalıktır. İnmelerin %80’i damar tıkanıklığı, %20’si de kanamaya bağlıdır. İnme ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Görülme sıklığı her ülkede değişkenlik göstermekle birlikte dünya genelinde her 6 kişiden biri hayatının bir döneminde inme geçirmektedir. Bugünkü rakamlarla her iki saniyede bir kişi inme geçirirken, her 6 saniyede bir kişi inme nedeniyle hayatını kaybetmektedir” dedi.

“İnme belirtileri aniden ortaya çıkar”


İnmenin belirtileri konusunda bilgiler veren Dr.Sagut “İnme belirtileri aniden ortaya çıkar. Konuşmada bozulma, bir ya da her iki gözde ani gelişen görme azalması, çift görme, vücudun bir yarısında kol ve bacakta ani oluşan güç kaybı, yüzde kayma, denge kaybı, vücudun bir yarısında uyuşma en sık belirtileridir. İnme kalp krizinde olduğu gibi bir krizdir. “beyin krizi” olarak düşünmek gereklidir. Acil bir durumdur. Kaybedilen her dakika beyinde milyonlarca hücrenin ölümü demektir. Erken tanı konulması ve tedaviye başlanması hayati öneme sahiptir. Geç kalmak beyindeki ve bedende kalıcı harabiyete neden olabilir. Bir hastada inme belirtileri ortaya çıktığında en yakın hastaneye gidilmeli ya da 112 aranmalı en kısa zamanda hastaneye ulaşılmalıdır. Tedavide ilk 4.5 saat çok önemlidir. Bu süre içinde başvuran hastalara tıbbi durumu uygunsa pıhtı çözücü (trombolitik) tedavi uygulanabilir. Bu tedavide amaç pıhtının eritilerek tıkalı damarın açılması, böylece kansız kalan beyin bölgesindeki hasarı en aza indirerek hastalığın mümkün olan en az kayıpla atlatılmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top