Yaz aylarında gözlerde görülen hastalıklar

Salihli ve bölgesine güçlü hekim kadrosu ile hizmet veren özel Medigüneş Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mustafa çelik, yaz aylarında göz sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak yazın gözde oluşabilecek sorunlarla ilgili önemli bilgiler verdi.

Yazın özellikle polenler ve tozların artışından kaynaklanan alerjik göz hastalıklarında bir artış izlendiğini belirten özel Medigüneş Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mustafa çelik, “Ayrıca iltihabı konjonktivit, göz nezlesi bu aylarda daha sıklıkla görülür. Bunun yanında güneş ışınlarının etkili olduğu katarakt ve sarı nokta hastalığının da oluşumu kolaylaşır.

Güneş ışınları gözde katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşumunda direkt etkilidir. Göze gelen yoğun güneş ışını fotooksidatif stres denilen tahribatla göz merceğimizin ve en keskin görmeden sorumlu gözün arkasındaki görme merkezi sarı noktanın yapısını bozup görmeyi direkt kötü yönde etkiler. Halk arasında gözde büyüyen et oluşumu olarak bilinen “pterjium” da güneşle beraber büyür.” dedi.

Yazın görülen göz enfeksiyonları genelde bu mevsimde görülen kuru, sıcak, tozlu, polenli havalarda veya havuzlardan bulaşacağını ifade eden çelik, “Gözlerde kızarık, çapaklanma ve kaşıntı ile kendini gösterir. Bunun için kuru tozlu polenli ortamlardan uzak durmak ve serinlemek için girilen havuzlarda hijyene dikkat etmek ve alerjenlerden korunmak gerekir. Havuzlara girerken özellikle gözümüzü klordan ve mikroplardan korumak için yüzücü gözlüklerinden takmak oldukça faydalıdır.

Ultraviyolelerin zararlı etkilerinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkmamak gerekir. Ayrıca Ultraviyole filtreli güneş gözlükleri de bu koruma için çok önemlidir. Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür ve böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri girer. Eğer %100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk camları takarsak karanlık bir ortam oluşacağından göz bebeklerimiz genişleyecektir. Koruyuculuk oranı düşük olan bu camlardan geçen UV ışınları gözümüze zarar verecektir. Bu nedenle alacağını gözlükler kesinlikle %100 UV koruma sertifikalı olmalı ve kaliteli cam taşımalıdır.

Kontakt lens kullananlar güneş gözlüğünü takabilirler ve faydalıdır. Kontakt lens kullananlar bu aylarda lens temizliğine dikkat etmeli ve havuzdan bulaşacak mikroplara karşı uyanık olunmalıdır. Kontakt lens ile havuza girmek doğru değildir.” şeklinde konuştu.

Scroll to Top