Bağırsağından 6 santimlik kılçık çıktı

Salihli’de şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 65 yaşındaki İbrahim Yavuz’un ince bağırsağından yaklaşık 6 santim uzunluğunda balık kılçığı çıktı.

Edinilen bilgiye; Salihli’nin Güneş Mahallesi’nde yaşayan İbrahim Yavuz(65) şiddetli karın ağrısı şikayetiyle Özel Medigüneş Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Selçuk Tıraş’a başvurdu. Yavuz’un Radyoloji Uzmanı Yusuf Yarar tarafından çekilen batın tomografisi ve yapılan tetkiklerinde, bağırsağında delik tespit edildi. Bağırsağındaki delik üzerine acil ameliyata alınan Yavuz, Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Selçuk Tıraş tarafından gerçekleştirilen 2 saatlik operasyon sonucunda, hastanın ince bağırsağını balık kılçığının delmiş olduğu belirlendi. Yavuz’un ince bağırsağındaki delik operasyonla onarılırken, bağırsağındaki ise yaklaşık 6 santim uzunluğundaki balık kılçığı çıkarıldı. Yavuz, yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu edildi.


6 santimlik balık kılçığı çıkarılan İbrahim Yavuz, bağırsak delinmesine neden olan sazan balığı kılçığını ise ne zaman yediğini hatırlamadığını belirtti. Yavuz, balık yerken bundan sonra daha dikkatli olacağını söyledi. Yavuz, başarılı operasyon sonrası sağlığına kavuşturan  Özel Medigüneş Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Selçuk Tıraş ve ekibine teşekkür etti.


  Yabancı cisimlerin kaza sonucu yutulması, klinik pratikte sık rastlanılan bir olay olduğunu belirten Op.Dr.Selçuk Tıraş “Buna rağmen yutulan yabancı cisimlere bağlı bağırsak perforasyonu nadiren görülür.Yanlışlıkla yutulan kılçıkların etkilediği yerler arasında ağız içi, dil, yutak, yemek borusu, mide ve bağırsaklar var. Bu arada, kılçık ya da etlerin içindeki kemik parçaları dünya üzerinde istenmeden, kazayla en fazla yutulan yabancı cisimler olarak kabul ediliyor” dedi. Tıraş “Yutulan yabancı cisimlerin çoğu, herhangi bir problem oluşturmadan dışkı ile dışarı atılır ve sadece %1’i sıklıkla ileum düzeyinde olmak üzere sindirim sisteminde perforasyona neden olduğunu ifade ediyor. En sık gastrointestinal sistem (GİS) perforasyonuna neden olan cisimler; balık kılçıkları, tavuk kemikleri ve kürdanlar gibi sivri cisimlerdir” diye konuştu.


Balık kılçığı ve benzeri yabancı cisimlerin yutulmasının insan sağlığına zarar verebileceğini hatta hayati tehlikelere yol açabileceğini vurgu yapan Op.Dr.Tıraş, vatandaşların bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top