BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ) NEDİR ?

BURUN ESTETİĞİ ( RİNOPLASTİ) NEDİR?

Burun estetiği, burnu oluşturan tüm yapıların yüz estetik bütünlüğünü sağlayacak şekilde yeniden şekillendirilmesini içerir. Burun yüzümüzün tam ortasında yer alır ve görsel estetiğin önemli bir parçasıdır.  Burunla ilgili problemler kişiden kişiye farklıdır ve genellikle kişinin yüz yapısına özeldir. Bu yüzden burun estetiği ameliyatı da kişiye ve yüze özel tasarlanarak yapılmalıdır. Hastaların ameliyat olmadan önce fotoğrafları çekilerek burun ve yüz analizlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bütün bu ameliyat öncesi doğru planlamanın amacı hastanın yüzüne, cinsiyetine, beklentisine uygun, sağlıklı nefes alabildiği güzel bir buruna kavuşmasıdır.

Rinoplasti nasıl yapılır, ne kadar sürer ve ameliyat sonrası?

Rinoplasti kliniğimizde hasta konforu için genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat hastaya göre değişmekle birlikte iki ile iki buçuk saat kadar sürer.

Ameliyat sonrası burun yüzeyine flaster ve alçı ile tespit yapılır. Burun içine ise tamponlar yerleştirilir.

Ameliyattan sonra 3-5 gün kadar yüzde ödemler, alt göz kapaklarında morarmalar, burun deliklerinden hafif sızıntılar burunda ağrı ve dolgunluk hissi görülebilir. Ancak, tüm bu  şikayetler ilaçlar ile azaltılır. İlk gün, tuvalet ihtiyacı dışında hastanın yarı oturur şekilde yatması uygundur. Ertesi sabah hasta ayağa kalkabilir.

Ameliyattan sonra gözlere soğuk kompresler uygulanması hem şişlikleri azaltacak hem de hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Şişlik ve morlukların çok büyük bir kısmı 2 hafta içinde yok olacaktır.

Tamponlar ameliyatın özelliğine göre 4 yada 5 gün sonra, alçı ve varsa dikişler bir hafta sonra ve flasterler 10 gün sonra çıkartılır.

Hasta ameliyatın ertesi sabahı taburcu edilir ve haftasında okuluna veya işine geri dönebilir. En az 6 ay kadar buruna herhangi bir darbe almaktan şiddetle kaçınılmalıdır ve iki ay kadar herhangi bir gözlük kullanmaması gerekir.

Detaylı bir muayene ve yüz analizi için KBB servisimize bekleriz.

Scroll to Top