Diyetisyen Kırlı’dan okula giden çocuklara beslenme uyarısı

Okulların açılması ile birlikte öğrenci ve velilerde okul telaşı başlarken, Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Diyetisyeni Esra Kırlı, okul beslenmesi konusunda velilere bilgilendirmede bulundu.


Diyetisyen Kırlı “Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerinin ön planda olduğu okul çağı döneminde sağlıklı beslenme de oldukça önem taşıyor. Beslenme alışkanlıkları okul çağında başlıyor ve hayatları boyunca bu alışkanlıkların etkileri devam ediyor.  Çocukların sağlıklı gelişimi, büyümeleri, derslerindeki başarı için aç kalmadan, öğünlerinin planlanması ve bu öğünlerin bazıları için beslenme çantası hazırlanması gerekir” dedi. En önemli öğünün kahvaltı olduğunu ifade eden Kırlı, “Kahvaltı yapmamış çocuklarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma oluyor. Çocukların her sabah düzenli olarak yeterli ve dengeli şekilde kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarıyla okul başarılarında artış görülüyor. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu veya bir bardak süt, peynirli sandviç, tam tahıllı ekmek, taze yeşil yapraklı sebze ve meyveler çocukların kahvaltısında dengeli beslenme için bulunmalıdır” diye konuştu.


Öğrencilerin beslenme çantalarında olması gerekenler hakkında da bilgiler aktaran Kırlı, Çocukları okuldaki bol yağlı, mayonezli sandviçler, bisküvi, çikolata, hazır meyve suları, abur cuburları tercih etmemeleri için onların ilgisini çekici bir beslenme çantası hazırlamak önemlidir diyerek aileleri uyardı. Kırlı “Bu çantanın içerisine koyacağınız günlük 1 veya 2 porsiyon meyve tüketimi çocuğunuzun kan şekerini düzenleyecektir. Elma, portakal gibi taze meyveler çocuğunuzun C vitamini ihtiyacını karşılayarak bağışıklığını güçlendirecek; kuru kayısı, kuru üzüm gibi meyveler ise kan şekeri dengesini sağlayacaktır. Özellikle kuru meyvelerin yanına ekleyeceğiniz fındık, ceviz badem gibi yağlı tohumlar okul döneminde gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayacak ve seratonin, dopamin gibi mutluluk hormonu salınımını arttıracak ve çocuğunuzun enerjisini yükseltecektir. Odaklanmayı kolaylaştıracaktır Çocukların günde en az 2 bardak süt içme alışkanlığı edinmelidir. Beslenme çantasına tam tahıllı ekmek ile hazırlayacağınız tavuklu veya ton balıklı veya bol yeşillik, domatesli peynirli sandviçin yanında kutu süt veya ayran ile kuru meyveden oluşan bir menü hazırlayabilirsiniz. Sandviç içerisine sosis, salam gibi katkı maddesi içeren şarküteri ürünleri tercih edilmemelidir. Besleyici değerlerinin olmamasının yanı sıra bu yiyecekler sıcak havalarda besin zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca çocuğun beslenme çantasına ne koymak istediği ile ilgili fikrini sormak da iştahsız çocuklar için önemlidir. Kendi yaptığı bir şeyi yemek daha cazip gelebilir. Çocukla birlikte kek veya tam tahıllı sandviç yapılabilir. Her okul çocuğunun günde en az 1-1,5 lt su içmesi gerekir. Çocuklarınıza renkli su şişeleri ve bardaklar alarak evde ve sevimli termoslarla okullarında su içmeyi daha hevesli hale getirebilirsiniz”


Diyetisyen 1 Haftalık Beslenme Çantası Menüsünü ise şu şekilde belirledi “Pazartesi: Peynirli mini tost + minik domatesler+elma, Salı: Sebzeli börek + kutu Ayran+2 adet ceviz, Çarşamba: Elmalı tarçınlı ev kurabiyesi + kutu Süt+kayısı, Perşembe: Tam tahıllı peynirli ev poğaçası+kutu ayran+8 adet badem ve Cuma: Ton balıklı sandviç+kutu ayran+ üzüm”

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top