Dr.Durur “Güneş ışınlarına dikkat”

Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Serap Öztürk Durur, yaz aylarında cildin uzun yıllar sağlıklı ve genç kalmasında rol oynayabilecek önerilerde bulundu.


Güneş ışınlarına kısa süreli maruz kalmanın, cilt lekeleri, çillenme ve güneşle tetiklenebilen lupus gibi hastalıklara adeta davetiye çıkardığını belirten Dr.Durur, “Uzun vadede ise çok daha önemli sorunlar gelişebiliyor; ciltte kırışıklıklar, benlerin sayısında artış, cilt tonu eşitsizlikleri,  çok daha önemlisi melanom başta olmak üzere tüm deri kanserlerinin gelişme riski artıyor. Güneş ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu bu tür tablolarda hatalı alışkanlıklar başrolde yer alıyor” dedi.


Dr.Durur “Yaz aylarında deniz, havuz ve güneş nedeniyle ciltte kuruma, lekelenme ve yaşlanma, saçlarda yıpranma ve dökülme problemleri gözlenir. Güneşe uzun süre maruz kalan deride zamanla incelme, kırışıklık, kuruluk, kılcal damarlarda belirginleşme görülür. İleri yaş bireylerde ise uzun süre maruziyet sonrası deri kanseri görülme riski artar. Deride ve saçta güneş nedeniyle oluşan olumsuz etkileri geriye döndürebilmek amacıyla mezolifting, PRP, dermapen yöntemleri uygulanabilmektedir. Cildin kaybettiği nemi; vitamin aminoasit ve mineral içeren ürünlerin ufak iğneler yardımıyla cilt altına enjekte edilmesi ya da dermapen yardımı ile cilt altına yedirilmesi suretiyle yerine koyabilmekteyiz” diye konuştu.


Dr.Durur sözlerini şu şekilde tamamladı “Bu uygulamalar hastanın günlük yaşamını bozmadığı gibi hassas ciltlerde bile rahatça tolere edilebilmektedir. Yüz dışında boyun dekolte bölgesi ve el üzerine de uygulama yapılabilmektedir. Yaşımız ne olursa olsun cildi korumanın ve özenli bakımın uzun vadede yaşlanmayı geciktireceği unutulmamalıdır”

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top