Genital estetik tabu olmaktan çıkıyor

Salihli özel Medigüneş Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr.Damla Seyhun Meriçeli, kadınların birbirlerine sormaktan çekindiği genital estetiğin tabu olmaktan çıktığını söyledi.

Vücuda uygulanan diğer estetik operasyonlar kişiye özelken, vajinal estetiğin ise kadınlar için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Opr.Dr.Meriçeli Labioplastinin kadınlarda meme ve burun estetiğinden sonra 3. en çok yapılan operasyonken, vajina estetiği operasyonlarında ise 1.sıradadır” dedi.

Bu ameliyat evli-bekar, doğum yapmış-yapmamış herkese uygulanabilir”

Görülmeyen bölgenin estetiği olmayacak diye bir şeyin olmadığına dikkat çeken Opr.Dr.Meriçeli, Labioplasti nin tanımın ise şu şekilde yaptı Kadınlardaki dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmaları en sık rastlanan genital estetik sorunlarından biridir. Bu sorun iç dudaklarda dış dudaklara nazaran daha fazla görülmektedir. İşte bu büyüklük ve sarkmanın ameliyatla düzeltilme işlemine “labioplasti-labiaplasti” adı verilir. Küçük dudaklar büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. önde ortada birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar önde daha belirginken, arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım haline gelir. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun ve büyük olması çoğu zaman tıbben önemli bir sorun yaratmaz, ancak aşırı nemlilik ve ıslaklığa yol açarak bazen akıntı ve kaşıntıya yol açabilir. Bu durum estetik olarak görünümü bozabilir. Doğuştan var olan, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşabilen bu durum kadının cinsel yaşamını ve psikolojik durumunu bozabilir. Bu ameliyat evli-bekar, doğum yapmış-yapmamış herkese uygulanabilir. Bu ameliyatın kızlık zarına zarar verme ihtimali yoktur”

Her kadının özgüveni artmaktadır”

Labipolasti operasyonunun nasıl yapıldığı hakkında bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr.Damla Seyhun Meriçeli Lokal veya anestezi altında, ameliyat koşullarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülebilir. İç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarıldığı için daha sonra dikiş alma işlemi gerektirmez. Sonrasında ise çoğu zaman pansuman işlemine gerek kalmadan, ameliyat bölgesine hastanın kendisi tarafından antiseptik sıvılar veya antibiotikli pomatlar sürülmesi yeterli olmaktadır. Hasta ameliyattan sonra ki gün günlük yaşantısına devam edebilir. Dikişlerin erimesi ve ameliyat yerinin iyileşmesi genellikle bir haftada tamamlanır. Yaklaşık 1 ay sonra hiçbir ameliyat izi kalmadan iyileşme sağlamış olur. Ameliyatın üzerinden 4-6 hafta geçtikten sonra cinsel ilişkiye girebilir. Ameliyatın cinsel yaşantıya, gebe kalmaya doğum yapmaya ve idrar yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iz kalmaz, ameliyat yapıldığının anlaşılması mümkün değildir. Ameliyat sonrası tartışmasız her kadının özgüveninin artması ve her ortamda kendisini rahat hissetmesidir” sözlerine yer verdi.

Scroll to Top