Hayata 30 dakika mola – 17.04.2017

Yaklaşık 30 dakika tüm hayati fonksiyonları duran hasta, artık üniversite düzeyinde ameliyatların yapıldığı Salihli özel MediGüneş Hastanesi nde 5.5 saat süren ameliyat sonucunda hasta tekrar yaşama döndü.

Salihli de ilk bypass ameliyatını gerçekleştirerek, kentte bir ilke imza atan özel MediGüneş Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Şekip çelik ve Op. Dr. Ahmet özdemir, bu kez kalbinden çıkan aort atardamarı yırtılan ve 30 dakika boyunca ölü olarak kalan 58 yaşındaki hasta, 5.5 saat süren başarı bir ameliyat sonrası tekrar yaşama döndürüldü.

 

 

Tetkikler hemen yapıldı”

Salihli de yaşayan 58 yaşındaki Sadrettin Aydın, ani bayılma ve göğüs ağrısı şikayetleriyle Salihli Devlet Hastanesi nde başvurdu. Burada Kardiyoloji ve Nöroloji uzmanlarına muayene olan Aydın, daha sonra özel MediGüneş Hastanesine sevk edildi. MediGüneş Hastanesi nde Nöroloji Uzmanı Ozan Sagut a ve Kardiyoloji Uzmanı Dr.İbrahim Susam tarafından muayene edildi.Dr.Susam tarafından, Aydın nın ekokardiyografi çekilerek ve yapılan tetkiklerde aort atar damarın yırtıldığı ve göğüs boşluğuna kanadığı saptandı.

 

 

Bu ölümcül bir hastalık”

Hasta 58 yaşındaki Aydın, zaman kaybetmeksizin Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Şekip çelik ve Op. Dr. Ahmet özdemir tarafından ameliyata alındı. Deneyimli anestezi ekibi eşliğinde Uzman Doktorlar Sümeyra çoban ve Salih Cüneyt Dinç in öncülüğünde yaklaşık 5.5 saat süren ameliyat sonucunda hasta sağlığına kavuştu. Yırtılan aort atar damarı ameliyatını Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Ahmet özdemir ile birlikte gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Şekip çelik, ana atar damarı yırtılan hastaların ortalama yüzde 80 inin hastaneye gelemeden hayatını kaybettiğini söyledi. çelik Kalpten çıkan aort atardamarı kendi içinde parçalanıyor. Bu ölümcül bir hastalık ve akut aort diseksiyonu olan hastaların %80-85 hayatını kaybediyor” dedi.

 

Acil ameliyata aldık”

Hastanın önce tomografi anjio yapıldığını ifade eden çelik Burada hastanın aort atar damarının kalpten, bacaklara kadar yırtıldığını gördük ve acil olarak ameliyata aldık. Gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla hastanın aort kalp kapağı ve kalpten çıkan aort damarı protez kalp kapağı ve suni damarla değiştirildi. Ameliyat hakkında bilgiler veren çelik, ameliyatın riskli bir ameliyat olduğunu ve ameliyata giren hastaların %50 sinin hayatını kaybettiğini söyledi.

 

Hastamızda geçici ölüm gerçekleştirdik”

Ameliyat esnasında hastanın kısa süreli ölüme terk edildiğini anlatan çiçek Ameliyatın önemli aşamalarından birinin güvenli olarak yapılması için kan dolaşımının tamamıyla durdurulması yani hastanın bir süreliğine tüm hayati fonksiyonlarının durması gerekmektedir. Bunun için hasta 18 dereceye soğutulmuş ve yaklaşık 30 dakikalık bir geçici ölüm olmuştur. Bu sırada beyin dâhil hiçbir organ çalışmamaktadır. Bu kadar soğutmanın nedeni de tüm organları korumak amaçlıdır. İşlem sonrası vücut ısısının yükseltilmesi ile birlikte hastada kan dolaşımı tekrar başladı ve yaşam fonksiyonları yeniden çalıştı” dedi.

 

Doktorların haklarını ödeyemem”

Salihli de bu hizmetlerin verilmesinin kendileri için çok büyük bir şans olduğuna değinen Sadrettin Aydın ise özel MediGüneş Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr.İbrahim Susam ile Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Şekip çelik ve Op. Dr. Ahmet özdemir in haklarını ödeyemem. çünkü onlar beni sağlığıma kavuşturdular. Allah onlardan razı olsun. Sağlığıma kavuşturan önce Allah a sonra ise doktorlara teşekkür ederim” dedi. Aydın Böyle önemli bir tedavi imkanlarını Salihli mize ve bölge halkına kazandırdıkları için özel MediGüneş Hastanesine çok teşekkürler ederim” dedi

 

 

Kaynak: salihlisektorgazetesi.com  

Scroll to Top