Kışın sinsi hastalığı: Yüz felci ne dikkat!

Medigüneş Hastanesi Nöroloji Doktoru Uzm. Dr. Ozan Sagut kış aylarının sinsi hastalığı olan yüz felci hakkında önemli açıklamalar da bulundu.

Soğuk havaların yüz felci riskini artırdığını belirten Uzm. Dr. Ozan Sagut yüz felcinden korunma yollarında, tedavi yöntemlerine kadar önemli açıklamalarda bulundu.

Yüz Felci Nedir?

Yüz felcinin tanımını yapan Uzm. Dr. Ozan Sagut; Yüzümüzün iki yanında bulunan kasların hareket etmesini sağlayan fasial sinir olarak adlandırdığımız sinirin felç olması, hasarlanması sonucunda çıkan klinik tabloya yüz felci denir” dedi.

Belirtileri Nelerdir?

Yüz felcinin belirtilerini sıralayan Sagut; Genelde hastalar öncelikle yüzünün bir tarafında gariplik hissederler. Aynaya baktıklarında ağzın bir tarafa çekmesi, bir gözün kapanmaması, gözde yaşarma, kuruma hissi, tükürük salgısına hakim olamama, ağızda tat değişikliği ve kulakta işitme ile ilgili sorunlar olabilir. Yüz felcinin oluşmasından 1-2 gün önce kulak çevresinde ve yüz bölgesinde ağrı olabilir” diye konuştu.

Nedenleri Nelerdir?

Yüz felcinin genellikle aniden ortaya çıktığını ifade eden Uzm. Dr. Ozan Sagut; Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yüzün ciddi bir soğuğa veya rüzgara maruz kalması en sık rastlanan faktörlerin başındadır. Bunun dışında kafa travması, orta kulak iltihabı, tükrük bezi tümörleri, diğer nedenler arasında sayabiliriz. Ayrıca şeker hastalığı, tiroid hormon bozukluklarında yüz felci görülme sıklığı artış gösterir.” diye konuştu.

Yüz Felci nasıl Tedavi edilir?

Tedavi hakkında da bilgiler veren ve 1-2 gün içinde tedaviye başlanması gerektiğini ifade eden Sagut; 1-2 gün içerisinde tedaviye başlanması sekel kalması oranını belirgin olarak azaltır. Bu hastalarda genelde 3-4 hafta içerisinde belirgin iyileşme gözlemlenir. Kortizon içeren ilaçlar, antiviral tedavi, göz kuruluğunu engellemek için göz damlaları veya merhemleri, gözün kapatılması tedavileri uygulanır. Tam iyileşme olmayan vakalarda fizik tedavi egzersizleri yapılabilir” dedi.

Korunma yolları nelerdir?

Yüz felci riski olmaması için korunma yöntemleri hakkında da bilgiler veren Uzm. Dr. Ozan Sagut; özellikle havaların soğuması ile yüz felci görülme sıklığı artmaktadır. Soğuk ve rüzgarlı havalarda yüzü mutlaka korumak gerekmektedir. Bunun için şapka, bere, atkı kullanılabilir. Rüzgara maruz kalmamak için araç kullanırken camların açılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Klima altında uzun süre kalmamak korunma yolları olarak sayılabilir” dedi.

Scroll to Top