Medigüneş bir başarıya daha imza attı

Salihli ve bölge halkına hizmet veren Özel Medigüneş Hastanesi, bir başarıya daha imza attı. Baş dönmesi şikayetiyle Medigüneş Hastanesine başvuran 55 yaşındaki Fadime Çelik’in şah damarına Kardiyoloji Uzmanı Dr.Hüseyin Tunar tarafından stent takıldı.

Salihli’de yaşayan Fadime Çelik(55) 1 aydır baş dönmesi, sol kolda güçsüzlük ve bilekte nabız alınamaması şikayetiyle Özel Medigüneş Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr.Hüseyin Tunar’a başvurdu. Yapılan fiziki muayene, Efor ve Doppler sonrası boyunun sol tarafında beyine giden subklavian damarının tamamen tıkanıklık olduğu tespit edildi. Dr.Tunar tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından Çelik’in kapalı olan şah damarı stent takılarak açıldı.

“Stent takarak damarı açtık”

Hastanın anjiografi olmadığı taktirde hayati riskinin bulunduğuna dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr Hüseyin Tunar,  “Sol damara mutlaka müdahale edilip açılması gerektiğini hastamıza anlattık. Tıkanık olan sol damara stent takılarak açılmasına karar verdik. Gerçekleştirilen operasyonun ardından kapalı olan damar stent ile açıldı. Hastamız bundan sonra rahat bir yaşam sürdürecek” dedi.

“Şah damarı tıkanıklığı, ciddi sağlık sorunlarına neden olur”

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Tunar ”Şah damarı boyunda iki taraflı olarak bulunan ve halk arasında şah damarı olarak bilinen kola giden arterlerin tıkanması durumudur. Aynı zamanda beynin arka kısmına oksijen bakımından zengin kan götüren atardamarlardır. Boynun her iki tarafındaki genellikle plak denilen yağlı maddelerin ve kolesterol artıklarının damar duvarında birikmesinden kaynaklanır. Subklavian anjiyoplasti ve stentleme, beyne kan akışını sağlamak için tıkalı arterleri açmak amacıyla uygulanan bir prosedürdür. Stent uygulaması kasık damarlarından kateter adı verilen ince uzun borularla girilerek yapılır. Bu kateter içinden geçirilen kılavuz telle tıkanıklığın bulunduğu bölgeye ulaşılır. Tel üzerinden özel bir balon kateter ile hasta damara ulaşılıp anjiyoplasti adı verilen bir işlem uygulanır. Anjiyoplasti balonun şişirilip indirilmesiyle damardaki darlığın azaltılması işlemine denir. Daha sonra stent denilen özel bir tüp tekrar oluşmasını önlemek amacıyla darlığın olduğu kısma yerleştirilir. Şah damarı tıkanıklığı, ciddi sağlık sorunlarına neden olur” dedi.

“Çok korktum”

Salihli Özel Medigüneş Hastanesi’nde sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu anlatan Fadime Çelik ise “1 aydır baş dönmesi ve sol kolumda güçsüzlük şikayetiyle hastaneye geldim. Sol boyun damarımın tıkanık olduğunu söylediler ve çok korktum. Doktoruma güvenerek anjio oldum. Beni sağlığıma kavuşturan doktorum Hüseyin Tunar’a ve ekibine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” diye konuştu.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top