Sadece 850 gramdı, hayata tutunmayı başardı

Salihli’de 27 haftalıkken 850 gram olarak dünyaya gelen Müge bebek, Özel Medigüneş Hastanesi’nin uzman hekimlerin kontrolünde hayata tutunmayı başardı.
Anne Raziye Çelik, henüz 27 haftalık hamileyken, doğum sancılarının erken olması nedeniyle 850 gram ağırlığında kız bebek dünyaya getirdi. Özel Medigüneş Hastanesi’nde dünyaya gelen bebek, yeni doğan yoğun bakım ünitesine alındı. Burada son teknoloji kuvöze konulan bebek, 72 günlük tedavi ve takibin sonucunda 2 kilo 580 gram ağırlığa ulaşarak yaşama tutundu. Ailesinin “Müge” adını verdiği bebek, hastaneden taburcu oldu.

Özel Medigüneş Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Doktorları Uzman Dr. Zehra Tiryaki, Uzm.Dr. Şakir Apaydın ve Uzm. Dr. Sabri Boyacı, 850 gramlık Müge bebeği hayata tutundurmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“72 günde 2 kilo 580 grama ulaştı”

Doğum sancılarının erken olması üzerine normal doğum yapıldığını ifade eden Uzman Dr. Zehra Tiryaki “Normal doğum sonucunda 850 gram ağırlığında doğan ve erken doğum nedeniyle akciğerleri tam olarak gelişmeyen Müge bebeği solunum yetmezliği sorunu yaşadığı için hemen takip ve tedavisini 3.seviye yeni doğan yoğun bakım ünitesinde yaptık. Solunum cihazından destek alarak ve uygun tedavi görerek takip ettik. Akciğerinin yeterli gelişmeyi göstermesi üzerine solunum cihazından çıkarıldı. Ve bu arada küçük miktarlarda beslenmeye başlandı. 72 günün ardından 2580 gram oldu ve artık taburcu oluyor. Müge bebeğin sağlıklı bir şekilde taburcu olması için gelişebilecek bu komplikasyonlar ile gerektiği şekilde mücadele edildi” dedi.

“İyi bir ekibe sahibiz”

Ailenin zorlu süreçlerini en iyi şekilde geçirmeleri için çabaladıklarını dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.İlker Gülbaşaran “Annemiz Raziye Çelik’in ilk gebeliğiydi. 27 haftalık iken ciddi sancıları ile bize başvurdu. Akciğer gelişimi için iğnelerini tamamladıktan sonra normal vajinal yolla doğumunu gerçekleştirdik. Doğum ağırlığı 850 gram olan bebeğimiz kuvöz ihtiyacı nedeniyle çocuk hekimlerimize teslim edildi. Bu zorlu süreci de yeni doğan hekimlerimizin ve hemşirelerimizin çabasıyla atlatarak ailesine kavuştu. Ailemize bebekleriyle, mutlu, sağlıklı günler diliyorum. Hastane olarak çok iyi bir yeni doğan ekibiyle çalışıyoruz, herkesin emeğine sağlık” dedi.

“Mucize Medigüneş’te gerçekleşti”

Küvezden çıkarılan bebeğini 72 gün sonra kucağına almanın mutluluğunu yaşayan anne Raziye Çelik, erken doğmasından ve çok küçük olmasından dolayı bebeğini kaybetme korkusu yaşadığını, ancak bebeğinin yaşadığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Kızının yaşamasının kendisi için de bir mucize olduğunu ifade eden anne Çelik, “Kurtulması bir mucizeydi ama doktorlarımız sağ olsunlar çok çaba gösterdiler. Çok şükür Rabbime tedaviye cevap verdi ve şimdi iyi. Çok mutluyum. Doktorlarımıza ve emeği geçen tüm hemşirelerimize ve yardımcı personele çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Scroll to Top