Kulak Zarı Onarımı

Spor yaparken dikkatsizlik kulak zarı deliğine sebep oldu

Salihli’de antrenman yaparken dikkatsizlik sonucu yırtılan genç futbolcunun kulağındaki geniş yırtılma, Özel Medigüneş Hastanesi’nde görevli Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Selcan Kesgin tarafından medikal tedavi uygulandı.

Salihli’de yaşayan 12 yaşındaki genç futbolcu Mehmet Karabacak’ın kulağına antrenman esnasında arkadaşının eli çarptı. Çarpma sonrası yoğun kulak ağrısı yaşayan Karabacak, Özel Medigüneş Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğine başvurdu..Op. Dr. Selcan Kesgin tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonucu Karabacak’ın sol kula zarında geniş yırtılma olduğu saptandı. Karabacak’ın işitme testinde ise sol kulağında %25 kayıp saptanırken, hastaya medikal tedavi uygulandı ve hasta takibe alındı.

“Kalıcı işitme kayıpları yaşanabilir”

Bu şekilde oluşan kulak zarı yırtılmalarının toplumda sık görüldüğünü belirten Op. Dr. Kesgin, eğer zamanında uygun tedavi uygulanmadığı taktir de kalıcı işitme kayıplarının yaşanabileceğini belirtti. Op.Dr.Kesgin, kulak zarı yırtığında medikal tedavinin yanı sıra kulak zarı yama ameliyatı yapılmasının işitme kazancı acısından çok faydalı olduğunu belirtti.  Kulak zarı yaması operasyonlarında birçok teknik olmakla beraber son dönemde en çok uygulanan Endoskopik Timpanoplasti tekniğinin Salihli ve çevre ilçelerde sadece kendisinin yaptığını belirten Op. Dr. Kesgin bu tekniğin kesi, dikiş olmadan hastanın kısa sürede ağrısız iyileşme sağlanmasına dikkat çekti. Op.Dr.Kesgin, son 1 yılda ameliyat edilen 8 hastanın hepsinde başarı sağladıklarını dile getirdi.

Op.Dr.Kesgin, tüm bu durumlardan dolayı spor yaparken bu tarz yaralanmalarda mutlaka hekime başvurmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top