Beyin ve Sinir Cerrahisi

Omurga bağlarının zayıflaması hareketlerinizi kısıtlar

Salihli ve bölge halkına “Sağlık Güven İster” sloganı ile hizmet veren Özel Medigüneş Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Salih Sayhan, omurga bağlarının zayıflamasının, hareketleri kısıtladığını söyledi.

Omurgayı saran bağ dokusunun zaman içinde duruş bozukluğuna, kilo alma ve yanlış hareket gibi nedenlerden yıpranması sonucu kişinin hayatını bütün yönleriyle etkilediğini, hastalıklara zemin hazırladığını belirten Op.Dr.Sayhan, omurga ile ilgili hastalıklar sırt ve beldeki kasların zayıflığı ile başladığını dile getirdi.


Omurga hastalıklarının bel ve boyun fıtığı ile sınırlı olmadığını belirten Op.Dr. Sayhan bunların başlıca nedenlerinin bel kaymaları, skolyoz ve kifoz denilen omurga eğrilikleri, omurga kırıkları, bel kayması ve  omurilik dar kanal hastalığı olarak kendini gösterdiğini söyledi.


Op.Dr.Sayhan “Boyun fıtığı:Boyundan kollara ve ellere uzanan ağrı ,uyuşma ve güç kaybı ile seyreden bir hastalıktır.Tanısı için fiziki muayene ve MRG (Manyetik rezonans) görüntüleme incelemesi şarttır.Tedavisi mikrocerrahi ile yapılır. Bel Fıtığı;bel ağrısı ile başlar.Genellikle bacak ağrısı eklenir.Beldeki kıkırdak doku parçasının kopması sonucu sinir köklerinin bası altında kalması sonucu oluşur.Tanısı için fiziki muayene ve MRG (MANYETİK REZONANS) götüntüleme şarttır.Tedavisi mikrocerrahi ile yapılır. Omurilik dar kanal hastalığı;Omurilik dar kanal hastalığı bacaklarda uyuşma ve yürüyememe ile seyreden bir hastalıktır.Kemik yapısının normalden daha fazla büyümesi sonucu oluşur.Cerrahi tedavi ile tam düzelmesi mümkündür. Bel kayması:Bel kayması genellikle sırt ve bel ağrısı ile seyreder.Yatak içinde sağa-sola dönerken uzun süre ayakta kalındığında,ev temizliği sonrası bel ağrısı olur.Bazen bacak ağrısı da eklenir.Tedavisinde platin kullanılmaktadır. Mikrocerrahi yöntem: Mikrocerrahi yöntem ile yapılan ameliyatlarda hastanede kalma süresi 1 veya 2 gündür. Omurga cerrahilerinin başarısı gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe artmaktadır. Başarılı bir omurga ameliyatı geçiren hasta %90 ‘a yakın fayda görür. Teknolojik imkan olarak hastanemizde amerikan marka medtronic marka yüksek devirli diril, alman marka skopi ve yine alman marka ameliyathane mikroskobu mevcuttur” dedi.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top