Covid geçirenlerde zona hastalığına dikkat

Özel Medigüneş Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Seçkin Meriçeli, covid geçirenlerde zona hastalığının artış gösterdiğini belirterek uyarılarda bulundu.
Bölgede son dönemlerde zona hastalığında bir artış saptandığını belirten Meriçeli, erken tanı ve tedavi sayesinde bu hastalığın herhangi bir hasara neden olmadan tedavi edilebileceğini söyledi.

Yurtdışında Yapılan araştırmalarda, COVID hastaları arasında yüksek bir zona riski bulduğunu belirten Meriçeli “ Yapılan araştırmalarda, 50 yaş ve üstü yaklaşık 400 bin COVID hastasından alınan tıbbi verileri, hiç COVID enfekte olmamış 1,5 milyondan fazla insanla karşılaştırdı. Her iki grupta da hiç kimse ne COVID ne de zona aşısı olmamıştı. Analizlerde, hastalıklarından sonra en az altı ay devam eden COVID hastaları arasında yüksek bir zona riski bulundu. Ayrıca yine araştırmalar sonucunda COVID enfeksiyonu olan 50 yaş ve üstü kişilerin, hiç enfekte olmamış kişilere kıyasla zona geliştirme olasılığının yüzde 15 daha fazla olduğu tespit edildi. Ciddi bir COVID vakası ile hastaneye kaldırılan kişilerde bu risk yüzde 21’e yükseldi. Zona aşısı olan kişiler çalışmanın dışında tutulduğundan, zona aşısının bu riski COVID’den sınırlayıp sınırlayamayacağı bilinmiyor. Şiddetli bir COVID enfeksiyonunun, özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde zona aşısının sağladığı bağışıklığın üstesinden gelebileceğinden endişe ediliyor. Bu bağlamda son dönemde bölgemizde de zona zoster hastalığında bir artış gözlemleniyor. Ancak erken tanı ve tedavi de bu hastalık herhangi bir hasara neden olmadan iyileşmektedir” dedi.

Scroll to Top