Dr.Tıraş “Korona virüse karşı bireysel önlemler çok önemli”

Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayfer Tıraş, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsten korunmak için alınacak bireysel önlemler oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Bireysel tedbirin son derece önemli olduğunu belirten Dr.Tıraş “Bu dönemde herkes üzerine düşen görevi yerine getirirse, önlemini alınırsa virüsün daha fazla yayılması engellenebilir. Bu sayede de salgını en az zararla atlatabiliriz” dedi.


“Solunum yollarında enfeksiyon yapan bir virüstür”


Dünya çapında büyük korku oluşturan korona virüsün (Covid 19) hızla yayıldığına dikkat çeken Dr.Tıraş “Korona virüs solunum yollarında enfeksiyon yapan bir virüstür. Bulaşması da solunum yolları ile olur. Bu virüs, hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla ve damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesi sonucu vücudumuza mukozalarla girer. Elde edilen bilgilere göre virüsün kuluçka süresinin 2-14 gün arasında olabileceği düşünülmekle birlikte şu an için bulaştırıcılık süresi ve virüsün dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir. Bu virüs vücudumuza girdiğinde ilk olarak üst solunum yollarını tutar. Bağışıklık sisteminin vereceği cevaba göre akciğerlere kadar inebilir. En çok gördüğümüz belirtisi yüksek ateş, öksürük, şiddetli bir boğaz ağrısı, daha sonra da nefes darlığıdır. Eğer yüksek ateşiniz, boğaz ağrınız varsa ve öksürüyorsanız durumu ciddiye almanız gerekir. Bu, diğer gribal enfeksiyon ya da mevsimsel üst solunum yolu enfeksiyonları ile çok benzeyen bulgular olmakla birlikte korona virüs belirtileri de olabilmektedir. Bu nedenle bu bulgular varsa ihmal etmemeli ve bir maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.” dedi.

“Eller sabunla yıkanmalıdır”

Kalabalık ortamlara girilmemesini tavsiye eden Dr.Tıraş “Çünkü kimlerin virüs taşıdığını bilemeyiz. Herkes kendisindeki rahatsızlığı hafif bir üst solunum yolu hastalığı zannedebilir. Fakat o virüsü taşıyor ve yayıyor olabilir. En çok bulaşma kalabalık özellikle kapalı ve havalandırılmayan ortamlarda olmaktadır. Bu nedenle kalabalık ve kapalı ortamlara girilmemesini öneriyoruz. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabun ile yıkanmalıdır. Sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeye de özen gösterilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top