Hamilelik döneminde bebeğe mutlaka kalp kontrolü yapılmalı

Salihli ve bölge halkına güçlü hekim kadrosu ile hizmet veren Özel Medigüneş Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Ragıp Özkan, hamilelik döneminde mutlaka bebeğe kalp kontrolünün yapılması gerektiğini söyledi.

 

Fetal Eko’yu şu şekilde tanımlayan Prof. Dr.Özkan, “Fetal Ekokardiografi veya kısaltılmış hali ile “fetal Eko” anne rahmindeki bebeğin kalp hastalıkları açısından taranması amacıyla yapılan ultrasonografidir” dedi. Fetal Eko ile kalp hastalıklarının ne kadarının teşhis edilebildiğini ise Prof.Dr.Özkan, Fetal ekokardiyografi doğuştan kalp hastalıklarının çoğu ile %80-90 doğrulukla doğumdan önce tanı alınabildiğine dikkat çekti.

 

“Fetal ekokardiyografi kimlere yapılmalıdır?”

Prof.Dr.Özkan, fetal ekokardiyografinin kimlere yapılabileceği konusunda şu bilgileri verdi “Kadın Hastalıkları ve doğum doktorunun yaptığı genel ultrasonografik inceleme sırasında  kalp görünümünün  normal olmadığından şüphelenmesi, Ailede doğuştan kalp hastalığı öyküsünün olması.Böyle bir durumda yeni doğacak bebekte doğuştan kalp hastalığı görülme riski normalin 2-3 katına çıkar. Gebelik sırasında gestasyonel diabet saptanması ya da anne adayında daha önceden bilinen diabetes mellitus tanısı, Annede bağ dokusu hastalığı olması, Annenin gebeliğin erken dönemlerinde teratojen adını verdiğimiz bebeğin organlarının gelişimini bozabilecek ilaç yada maddelere maruz kalması, Annenin gebeliğin erken dönemlerinde geçirdiği bazı enfeksiyonlar, Aminyosentezde bebekte kromozomal bozukluk saptanması, ya da ultrasonografik incelemede kromozomal bozukluk düşündüren bulguların olması, Ultrasonografik inceleme sırasında bebeğin diğer organ sistemlerinde gelişimsel bozukluk belirlenmesi, Bebeğin kalp hızında direngen yükseklik yada düşüklük olması. Bebeğin kalp ritminin düzensiz olması, Annenin fenilketonüri hastası olması, Bazı merkezlerde 35 yaş üzeri gebeliklerde ve çoğul gebeliklerde de fötal ekokardiyografi uygulanır”
Fetal ekokardiyografinin nadir olarak ailenin endişelerinin giderilmesi içinde yapıldığını belirten Prof.Dr.Özkan, Fetal ekokardiyografinin ideal olarak 16-18. hamilelik haftalarından itibaren yapıldığını sözlerine ekledi.

Scroll to Top