Kalbindeki 6 santimetrelik tümör Medigüneş’te çıkarıldı

Nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle gittiği Salihli Özel Medigüneş Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. A. Barış Durukan tarafından ameliyata alınan 69 yaşındaki Sultan Karataş’ın kalbinden 6 santimetre çapında tümör çıkarıldı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki Sultan Karataş, nefes darlığı, çabuk yorulma ve kalp yetmezliği şikayetiyle Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. A.Barış Durukan’a başvurdu. Yapılan Ekokardiyografi’de Karataş’ın sağ kulakçığında 6 santimetre çapında kalp tümörü tespit edildi. Prof. Dr. Durukan tarafından ameliyata alınan ve yaklaşık 2 saat süren operasyon sonunda Karataş’ın kalbinden 6 santimetre çapında tümör çıkarıldı. Karataş, 5 gün sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Medigüneş Hastanesi’nde sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu anlatan Sultan Karataş “Nefes darlığı şikayetiyle hastaneye geldim. Kalbimde kitlenin olduğunu söylediler ve çok korktum. Doktorlarıma güvenip, ameliyat oldum ve kalbimdeki tümör çıkarıldı. Beni sağlığıma kavuşturan doktorum Barış Durukan’, ameliyat ekibine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” diye konuştu.


69 yaşındaki Sultan Karataş’ın kalbindeki tümörü çıkaran Prof. Dr. A. Barış Durukan Kalp tümörlerinin genellikle erişkin çağda miksoma adı verilen, iyi huylu, kitle etkisi ile kalp içinde yer tutan, kapakların açılıp kapanması ile etkileşerek kapakta yetmezlik ya da darlık oluşturarak kalp yetmezliği şikayetlerine neden olan patolojilerdir. Sıklıkla kalbin sol kulakçığında yer alırlar. Çok kırılgan ve jelimsi yapılar olmaları sebebiyle, beyin ya da uzuvlara koparak emboli atma olasılıkları olduğundan acil cerrahi gerektirirler” dedi. Prof.Dr. Durukan “Patoloji sonucu primer kalp tümörü değil de, böbrek tümörünün yayılımı olarak rapor edildi. Yapılan tomografi de sol böbrekte tümör tespit edilen hasta bu tümörün tedavisi için yönlendirildi. Böbrek tümörleri, böbrek toplardamarı ve ana toplardamar yolu ile nadir de olsa kalbe bu şekilde yayılabilmektedirler. Tedavide kalpteki kitlenin çıkartılması ve böbrek tümörünün ayrıca tedavisi gerekmektedir. Hastamıza ileriki tedavi sürecinde şifalar diliyorum” diye konuştu.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top