Pandemide alınan kilolar ve hareketsizlik varisi artırdı

Tüm dünyayı saran, çoğumuzu aylarca evlere hapseden covid-19 salgınının hepimizin üzerinde olumsuz etkileri oldu.

Pandeminin psikolojik etkileri yanında, hareketsizliğin ve uzun süre ayakta kalmanın en önemli risk faktörleri olduğu varislerde de ciddi artış görüldü. Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Ahmet Ünlü, varis hakkında bilgi verdi.

VARİS NEDİR?

Op.Dr.Ünlü “Bacaklardaki toplar kan damarlarında kan vücuda doğru akması gerekirken, ters yönde akmaya başlar.  Bunun sonucunda bacaklardaki venöz kan basıncında artış olur. Bu basınç artışına bağlı olarak da, bacaklarda kaşıntı, şişlik, kramplar, yanma ve batma hissi gelişir. Ayrıca ciltteki ince toplar kan damarlarında belirginleşme (varis oluşumu) ve zaman geçtikçe kalınlaşma olur. Ayakta uzun süre hareketsiz kalmak, obezite, genetik faktörler, gebelik, ileri yaş bilinen en sık nedenleri arasındadır” dedi.

VARİS NEDEN ÖNEMLİ?

“Varisli damarlar her zaman sorunlara neden olmaz” diyen Op.Dr.Ünlü “Bazı durumlarda, basit yaşam tarzı değişiklikleri ile çözülebilir. Ancak bazen varisli damarlar ciltte yaralara ve kangrene neden olabilir. Varislerde pıhtı oluşmasıyla bölgesel ağrı ve kızarıklık gelişir. Ayrıca derin venöz sistemde gelişebilecek bir pıhtı, akciğerlere ulaşabilir ve hayati riske neden olabilir”

VARİSTEN NASIL KORUNMALIYIZ?

Varisten korunmanın yolları hakkında bilgiler veren Op.Dr.Ünlü “Fazla kilolu veya obezseniz karın içindeki ve cilt altındaki yağlar venöz dönüşü zorlaştırıp varise neden olabilir. Kilo vermek, yeni varisli damarların oluşmasını da önleyebilir. Ayrıca toplar damar dolaşımını olumsuz etkilediği için, dar kot pantolonlar ve yüksek topuklu ayakkabılar önerilmemektedir. Çare ideal kilonuzu koruyup egzersiz yapmaktan geçer”

EGZERSİZ YAPIN

Egzersiz yapmaları konusunda uyarılarda bulunan Op.Dr.Ünlü “Bacak kaslarınız en büyük dostunuz. Çünkü yer çekimine karşı çalışan toplar damarlarınıza yardımcı olarak kanın kalbe iletilmesinde rol oynarlar. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak çok faydalıdır. Herhangi bir bacak egzersizi, yeni varisli damarların ortaya çıkmasını önlemeye de yardımcı olacaktır. Uzun süre oturanlarda 30 dakikada bir kalkıp 5 dakika yürümelerini, oturdukları yerden bacaklarını yukarı aşağı hareket ettirerek egzersiz yapmalarını, aynı şekilde uzun süre ayakta durmayı gerektiren bir işte çalışanlarda da bacakları uzatarak ve yüksekte tutarak dinlendirmelerini öneriyoruz”

EN GÜNCEL VARİS TEDAVİLERİ NELERDİR?

Güncel varis tedavileri hakkında ise Op.Dr.Ünlü “Skleroterapi (köpük tedavisi) ve lazer ile ince varisli damarlar tedavi edilebilmekte ve birkaç hafta içinde sonuç alınabilmektedir. Ancak altta yatan bir venöz yetmezlik varlığında bu tedavi seçenekleri yetersiz kalır ve cerrahi tedavi seçenekleri ön plana çıkar. Teknolojik gelişmelerle birlikte, klasik açık varis ameliyatı yerini daha modern kapalı tekniklere bırakmaya başlamıştır. Radyofrekans, lazer veya yapıştırıcı madde ile yetmezlik olan damarın kapatılması, kesi olmadan yapılan ve hasta konforunun ön planda olduğu yöntemler arasındadır” şeklinde belirtti.

Scroll to Top