Yırtılan aort damarı, Medigüneş’te onarıldı

Genç yaşta aort damarı yırtılan ve kanı kalp boşluğuna dolan 33 yaşındaki İbrahim Çayırlı, Özel Medigüneş Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Profesör A. Barış Durukan ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Ünlü tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

“Zamanla yarış başladı”

Salihli’de yaşan İbrahim Çayırlı, göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle Salihli Devlet Hastanesine başvurdu. Burada yapılan tetkiklerinde aort damarında yırtılma olduğu tespit edilen Çayırlı, Özel Medigüneş Hastanesine sevk edildi.  Medigüneş’te bilgisayarlı tomografisi çekilen Çayırlı’nın kalpten çıkan ana damarda yırtılma olduğu tespit edilirken, yırtılmanın her iki şah ve kol damarlarına uzandığı belirlendi. Yaşama ihtimali düşük görülen Çayırlı, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Profesör A. Barış Durukan ve Dr. Ahmet Ünlü tarafından acil ameliyata alındı.  Prof.Dr.Durukan ve Dr. Ünlü tarafından, hastanın kaçak olan aort kapağı tamir edilirken, yırtık olan damarı değiştirildi. Başarılı operasyonun ardından Çayırlı, 1 hafta sonra sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu edildi.

“Yırtık olan damar değiştirildi”

Aort damarı yırtılmasında saatlerin çok önemli olduğunu belirten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Profesör A. Barış Durukan “Bu tür yırtıklarda hastaların saatlik %2 ölüm riski mevcuttur, yani teorik olarak hastalar 2 gün sonunda kaybedilir. Biz zaman kaybetmeden hastamızı ameliyata aldık. Ameliyatta damardaki yırtılmanın ilerlediği ve damarda patlama olduğu, bu sebeple kalp boşluğunda kan olduğu görüldü ki, bu hasta ameliyata alınmamış olsa ani ölüm nedenidir. Hastanın kaçak olan aort kapağı tamir edildi ve yırtık olan damar değiştirildi. Bu tür ameliyatlar kalp cerrahisinin en büyük ameliyatlarıdır ve felç dahil böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, akciğer yetmezliği ve ölüm ile sonuçlanabilir” dedi. Prof.Dr.Durukan “Aort yırtıklarının genellikle hipertansiyon ve damar sertliği varlığında olmaktadır. Oldukça genç olan hastamızın uzun zamandır hipertansiyonu olduğu ve ilaç kullanmadığı öğrenildi. Genç yaşta böyle ölümcül bir hastalıktan erken tanı ve erken yapılan cerrahi ile kurtuldu. Bu tür ameliyatlar tecrübeli kalp cerrahları tarafından yapılabilmektedir” şeklinde konuştu.

“Hayatıma Medigüneş’e borçluyum”

  Aort damarı yırtılan İbrahim Çayırlı, adeta ölü gittiği Özel Medigüneş Hastanesi’nden diri çıktığını söyledi. Çayırlı “Kalbim sıkıştı hemen hastaneye gittim. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Profesör A. Barış Durukan, ameliyata karar vermiş. Ameliyatım çok uzun sürdü. Sağ olsun ölü gittim, diri çıktım hastaneden. Aort damarımda yırtık varmış. Çok tehlikeli bir yerdeymiş. Doktorumuzun tecrübesi sayesinde başarı bir ameliyat geçirdim.  Ameliyattan çıktıktan sonra süreç iyi geçti. Şuanda çok iyiyim, hiç ağrım yok. Dışarı çıkmaya, yürümeye başladım. Herkes de şaşırıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Salihli Sektör Gazetesi

Scroll to Top