Total diz protezi ile ağrılara son

Salihli’de yaşayan 63 yaşındaki Atike Alp, Özel Medigüneş Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.Mustafa Alıncak tarafından her 2 dizinde gerçekleştirilen total diz protez operasyonu ile ağrılarına son verdi.

Salihli’nin Bektaşlar Mahallesi’nde yaşayan Atike Alp(63) şiddetli diz ağrısı, şekil bozukluğu, yürümede zorlanma ve dizini bükememe şikayetiyle Özel MedigüneşHastanesi Ortopedi Polikliniğine başvurdu.  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.Mustafa Alıncak tarafından muayene edilen Alp’ın sağ diz ekleminin aşıldığı tespit edilip,  total diz protezi ameliyatına kararı verildi. Op.Dr.Alıncak tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından Alp,2 gün sonra bastonu atıp yürümeye ve merdiven inip çıkmaya başlarken, 4 gün sonra ağrılarından kurtulur vaziyette hastaneden taburcu edildi.
  Total diz protezi, aşınmış olan eklem yüzlerinin, metal ve polietilenden imal edilen, ağrısız eklem hareketi için tasarlanmış özel parçalar ile kaplanarak yapay bir eklem oluşturulması işlemine total diz protezi isminin verildiğini belirten Op. Dr. Alıncak, hastanın günlük yaşamını sürdüremediği durumlarda protez ameliyatının yapıldığını dile getirdi.  Çok çeşitli nedenlerle diz ekleminde dejenerasyon (kireçlenme) oluştuğunu vurgu yapan Alıncak “ Diz ekleminde gelişen kireçlenmelere Gonartroz denilir. Gonartrozun birçoğu yaşlanma ile kendiliğinden oluşmaktadır. Çok kilolu olmak dejenerasyonu arttırır. Kırık, menisküs yaralanmaları ve ameliyatları, romatolojik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, travmatik kıkırdak lezyonları gibi nedenlerle de diz ekleminde dejenerasyon gelişebilir. Tüm bu hastalıkların diz eklemini ileri derecede harap ettiği hastalarda total diz protezi ameliyatı yapılmaktadır” dedi.
Atike Alp’in  sol dizinde Ocak 2019’de gerçekleştirilen total diz protezi ile rahatlayıp konforlu bir yaşama geçtiğini anlatan Alıncak, doktorla hastanın karşılıklı konuşup hastanın şikayetlerine göre bir belirleme yapıldıktan sonra başka tedavi yöntemi de yoksa protez ameliyatın yapıldığını söyledi. Hastanın 9 ay içerinde 2 dizinde de operasyon yapıldığını ve rahata kavuştuğunu belirten Op.Dr.Alıncak “Şu unutulmamalıdır, iyi yapılmış protez günlük yaşam konforunu ve kalitesini çok ciddi arttırdığı açıktır” diye konuştu.

Kaynak: Sektör Gazetesi

Scroll to Top